Assadovo víťazstvo môže byť pre Sýriu najlepšou možnosťou

Sektárske násilie, ktorého sme svedkami za poslednú dobu v Sýrii, nie len že ohrozuje existenciu a fungovanie krajiny samotnej, ale spôsobuje ohrozenie aj pre krehkú stabilitu v celom regióne. Víťazstvo Assada v konflikte sa začína javiť ako jedna z najprijateľnejších možností. V takomto duchu sa vyjadril vo štvrtok bývalý šéf CIA Michael Hayden.

Vyjadrenie prichádza paradoxne po snahách Washingtonu o zosadenie sýrskeho prezidenta. Spojené štáty pohrozili sýrskemu režimu leteckými útokmi v reakcii na údajné útoky chemickými zbraňami na civilistov. Zároveň poskytli rebelom milióny dolárov v podobe nevojenskej, nezbrojnej pomoci.

Michael Hayden, generál amerického letectva vo výslužbe, do roku 2009 zároveň slúžiaci ako šéf CIA, uviedol, že víťazstvo rebelov nie je podľa neho predpokladaným scenárom konca sýrskeho konfliktu.

Inou možnosťou, ako by mohla občianska vojna v krajine skončiť, je Assadovo víťazstvo. Uviedol to Hayden na konferencii pre expertov na boj s terorizmom.

A musím vám povedať, v tejto chvíli, napriek tomu, ako zle to vyznie, sám som skôr priklonený k možnosti číslo tri, ktoré sa javí ako najlepšia z troch zlých možných riešení,“ povedal Hayden.

Prvou možnosťou, ako vyčísloval bývalý generál počas svojho vystúpenia, je pokračujúci konflikt medzi stále radikálnejšími sunnitskými a šiitskými frakciami.

Skupiny rebelov sú tvorené z prevažnej časti sunnitskými moslimami, zatiaľ čo Assad je zväčša podporovaný alawitmi, šiitmi a kresťanmi.

Druhou možnosťou, ktorú Hayden považuje za jednu z najpravdepodobnejších, je rozpad Sýrie a koniec jednotného štátu v hraniciach ešte z roku 1916, ktoré boli stanovené britským a francúzskym impériom.

Znamená to koniec Syces-Pikotovej dohody, dá to do pohybu zmeny, pri ktorých dôjde k rozpadu všetkých po prvej svetovej vojne umelo vytvorených štátov,“ dodal.

Britský diplomat Mark Sykes a jeho francúzsky kolega Francois Georges Picot rozdelili Blízky východ na umelo vytvorené zóny vplyvu, ktoré neskôr poslúžili ako hranice pre budúce nezávislé arabské štáty.

Hayden varoval, že rozpad tohto storočie starého prerozdelenia regiónu by mohlo priniesť chaos do Libanonu, Iraku, Jordánska a iných krajín.

Najviac sa obávam, že rozpad štátu bude zároveň znamenať rozpad Sykes-Pikota,“ uviedol Hayden na konferencii.

A zrazu máme nový priestor bezvládia na križovatke civilizácie.

Boje v Sýrii vypukli v roku 2011 po tom, čo sa Assadova vláda pokúsila vojensky potlačiť vzniknuté pro-demokratické revolučné hnutie. Konflikt eskaloval až do občianskej vojny, ktorá si doposiaľ vyžiadala viac ako 126 000 ľudských životov.

Na stranu režimu sa pridali libanonské milície Hizballáh a Irán, zatiaľ čo opozičné oddiely tvoria čoraz viac islamistickí bojovníci z okolitých arabských krajín. Situácia v krajine sa stáva neprehľadnou a stretávame s rastúcim počtom prípadov, kedy sa vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti dopúšťajú práve radikálne skupiny využívajúce nestabilnú situáciu v krajine.

Zdroj: Alarabiya a iné.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.