Arabský svet – Iná planéta?

ilustracne fotoAk by teraz niekto čakal, že článok bude recenziou na rovnomennú knihu Emíre Khidayer, mýli sa. Tento názov použili študenti Blízkovýchodných štúdií na Univerzite Konštantína filozofa v Nitre pre prezentáciu arabskej kultúry minulý štvrtok.

Na Univerzite Konštantína filozofa v Nitre na Katedre manažmentu kultúry a turizmu sa dá od roku 2007 študovať nový odbor Kulturológia – blízkovýchodné štúdiá. Práve študenti tohto študijného programu si pripravili podvečernú prezentáciu, kde sa snažili priblížiť arabskú kultúru záujemcom.

Celé sa to uskutočnilo pod záštitou ich katedry a projekt finančne podporili aj Mladí nitrianski filantropi. Prezentácia bola určená jednak pre študentov, no aj pre širšiu verejnosť. Zúčastnili sa jej ľudia z vedenia katedry, fakulty, pedagógovia a hostia.

Program si vytvárali študenti sami za pomoci pána docenta Al-Absiho a pani doktorky Al-Absiovej. Svoju pozornosť upriamili na viaceré témy. Najskôr začali krátkym uvítacím príhovorom, ktorý predniesli okrem slovenčiny aj v arabčine.

Prvá prezentácia oboznamovala hostí so životom Beduínov. Poukázali na špecifiká tejto skupiny obyvateľstva, ktorá tvorí jadro arabskej kultúry. Okrem všeobecných informácií sa venovali aj tradičnému odevu a partnerským a rodinným vzťahom.

V ďalšej prezentácii, nazvanej „Spôsob života Arabov“, opísali aký význam má rodina a česť v živote Arabov, venovali sa aj povestnej arabskej pohostinnosti.

„Žena v arabskej spoločnosti“ bola tretia téma. Tu jednak načrtli pohľad na ženu podľa Koránu a hadísov (príbehov a výrokov proroka Mohameda), no taktiež na súčasnú arabskú ženu. O niektorých veciach som počul práve na tejto prednáške prvýkrát, čo ma asi privedie k podrobnejšiemu preštudovaniu Koránu.
Posledná prezentácia sa venovala celkom praktickej téme a to oslovovaniu v arabskom svete.

Za prezentáciami nasledovalo oboznámenie s brušnými tancami v podaní Štúdia orientálnych tancov z Nitry. Priblížili pôvod orientálnych tancov, terapeutické účinky a význam jednotlivých pohybov. Ich snahou bolo oboznámiť zúčastnených s pôvodným zmyslom orientálneho tanca, pričom vyzdvihli, že sexuálny podtón nadobudol tento druh tanca až v neskoršom období. Informácie, ktoré nám podali boli zaujímavé a zachádzali viac do hĺbky. Môj osobný pocit z toho bol ale silno ovplyvnený ich netradičným prístupom, pričom sa pohybovali na hranici brušného tanca a duchovnej oblasti. V tejto sfére by som snáď uvítal trocha triezvejší prístup.

Potom nás študenti uviedli do osobitostí arabskej kuchyne. Pri tejto téme by sme určite všetci slinami kropili prednáškovú sálu, no zachránili nás tým, že počas celého večer nám ponúkali rôzne arabské špeciality, ktoré pre nás sami pripravili. Okrem slaných a sladkých pochúťok nám ponúkli taktiež tradičnú arabskú kávu s kardamónom a mätový čaj. Minimálne kolegovia v mojom okolí to ocenili tichým a spokojným prežúvaním.

Na záver sa nám dostalo ďalšej ukážky brušného tanca, teraz ale od slečny, ktorá ho predviedla čisto v rovine vystúpenia pre divákov. Isto bolo zaujímavé sledovať orientálny tanec aj s využitím sviečok a potom tanec so závojom. Takto veľmi príjemne urobili bodku za celým programom.

Nápad vytvoriť takýto večer bol jednoznačne dobrý, študenti sa ho zhostili výborne a určite nám pripravili príjemný program ku koncu nášho týždňa. Informácie si spracovali pútavo a program doplnili a oživili, a tak vytvorili zaujímavú atmosféru a dali príležitosť záujemcom sa oboznámiť s arabskou kultúrou.
Len tak ďalej.

Na záver ešte dodám reakciu, čo som zaznamenal od diváka a malú radu. Do budúcnosti by možno bolo vhodné pozvať nejakých hostí, ktorí boli alebo sú v priamom kontakte s touto kultúrou, aby predostreli aj svoj pohľad. Toto by určite spravilo z takejto akcie komplexnejšie podujatie.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.