Apamea. Prechádzka rímskou kolonádou

Sýria je krajina plná bohatého kultúrneho dedičstva, čo potvrdí každý, kto sa v nej aspoň chvíľku ocitol. Niektoré miesta sú symbolom krajiny, niektoré sú známejšie ako ostatné a zvykne sa hovoriť, že keby nemala Sýria svoju Palmýru, práve Apamea by patrila k najnavštevovanejším ruinám rímskeho staroveku…

Presúvame sa na miesto našej dnešnej poslednej zastávky. Neviem sa ho dočkať, pretože je ním staroveká Apamea. To, že sa blížime nám prezrádza pevnosť Qalaat Mudiq vyrastajúca zo zeme ako korytnačí pancier. Pred samotnými ruinami antického mesta sa zastavujeme v malom múzeu dolu v meste. Fotiť sa nesmie a za chrbtom nám neustále sliedi strážnik. Povedali sme si, že ho trochu popreháňame. Celé múzeum tvoria len náhrobky, hlavice, pár nič nehovoriacich kameňov a niekoľko krásnych mozaík. Tie jediné stoja za návštevu.

Staroveká Apamea leží hore na kopci nad moderným mestom. Malí pastieri práve zaháňajú stádo kôz a spoza kopčekov vyrastajú vrcholky stĺpov. Práve tu začína jej povestná nekonečná kolonáda. Rozhliadam sa okolo seba a vidím, že sme tu úplne sami. Je to až neuveriteľné, že sa môžeme túlať na takomto mieste nepoznačenom turistickým ruchom. Hlavnou dláždenou ulicou lemovanou štíhlymi bielymi stĺpmi kráčame históriou. Tá sa začala v Apameii písať už pred 2300 rokmi, kedy ho založil jeden z Alexandrových nasledovníkov Seleukos I. Nikátor. Na znak lásky k svojej žene Apame, sa práve jej meno objavilo v názve mesta. Stálo na križovatke obchodných ciest, ktorá spájala pobrežnú Latakiu s púštnou Palmýrou a obchodníci odtiaľto smerovali aj do ďalekej Perzie. V roku 64 pr.Kr sa mesta zmocnili Rimania a prebudovali ho na významné opevnenie v ktorom žilo dokonca pol milióna ľudí. Silné zemetrasenie zmarilo ľudskú snahu a z Apameii ostala hŕba kameňov. Jej obyvatelia sa však nevzdali a rozhodli sa vybudovať mesto, ešte krajšie ako dovtedy. Bohatstvo mesta sa rozplynulo s príchodom Byzantskej ríše a jeho význam začína upadať. Na os dejín na chvíľku vkročila začiatkom 12.storočia, kedy sa tu usadili Križiaci putujúci do Svätej zeme. Dve ničivé zemetrasenia v rokoch 1157 a 1170 však vrátili do mesta smrť a skazu. Apamea sa premenila na pusté rumovisko bez života. Tí, ktorí sa rozhodli zostať sa presunuli na neďaleký kopec Ghab a premenili ho na svoj nový domov. V osmanskej dobe sa stalo mesto významnou zastávkou na každoročnej púti do Mekky.


Bukolická krajina ozdobená starovekými ruinami


Vitajte v Apameii!


Kolonáda plná stĺpov


Staroveké mesto sa tiahne celým horizontom


Pohľad cez stĺpy


Z niektorých domov ostali už len fasády, z iných hŕba kamenia

Staroveké ruiny začínajú zarastať suchou trávou. Tá tu rastie dodnes, ale vďaka archeológom mesto znovu ožilo. Kolonádu tvorí veľké množstvo stĺpov. Niektoré nesú svoje originálne hlavice, iné sú už bez nich, ale ani to im neuberá na ich kráse. Mám taký pocit, že staroveké pamiatky, nech sú akékoľvek, budú mať vždy svoje osobité čaro. Z trajánových kúpeľov dnes zostala len kopa rozbitého kamenia. Spomedzi kamenných dlaždíc na hlavnej ceste vyrastajú malé zväzky prenikavo zelenej trávy. V strede kolonády stojí osamotený štíhly stĺp. V minulosti označoval križovatku dvoch miest a dnes už len pripomína zašlú slávu mesta. Zrazu sa pred nami vynorili predajcovia suvenírov na motorkách. Ako vždy aj teraz ponúkajú „pravé“ mince, „pravé“ sošky a mnoho iných, zaručene pravých Za zvyškami Agory leží chrám Zeus Belos. Dožil sa len roku 384, kedy prebrali moc kresťania a tým sa nepáčil svätostánok pohanského boha, takže ho jednoducho rozobrali na stavebný kameň. Na konci promenády stojí malá drevená búdka. Ležiaci strážnik vstáva a volá nás k nemu zaplatiť vstupné. Starovek pretína moderná cesta, ale za ňou pokračuje kolonáda ozdobená stĺpmi. Ich kanelúry nie sú vertikálne ako doteraz, ale krásne sa vlnia okolo stĺpu ako hady. Budova malej reštaurácie susedí s ruinami dvoch kostolov. Oba pochádzajú zo 6.storočia a jeden z nich bol zasvätený Kosmasovi a Damiánovi. Bratia liečili bezplatne chorých ľudí, ktorí prichádzali prespať do ich kostola a verili, že v spánku a sne sa vyliečia. Neďaleko ležia ešte múry veľkej Katedrály, ale dnes je z nej viac menej hŕba kamenia.


Apamea je plná stĺpov


Kolonádu vydláždili veľkými kameňmi


Stĺp v strede kolonády


Niekde nesú architráv korintské stĺpy


Nádherná nekončiaca kolonáda


Stĺp v strede kolonády


Niektoré stavby fascinujú aj po toľkých rokoch


Zaujímavé stĺpy sú pýchou mesta


V jednej časti sa kolonáda mení a obyčajné korintské stĺpy vystriedajú tieto


Momentka z Apameii

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.