Americký útok zabil 24 pakistanských vojakov

Pakistan v sobotu obvinil NATO z útoku na dva vojenské checkpointy na severovýchode krajiny po ktorom ostalo 24 mŕtvych pakistanských vojakov. Islamabád odpovedal uzatvorením hraničných prechodov, ktoré využívajú medzinárodné jednotky a zásobovanie na vstup do Afganistanu.

Incident, ktorý Pakistanom otriasol v sobotu len zvýšil napätie, ktoré panuje medzi Islamabádom a vojakmi koalície bojujúcimi v Afganistane. Už dlho sa v Pakistane vníma americká prítomnosť v regióne s nenávisťou a ďalšia podpora Američanov od pakistanskej vlády by mohla mať za výsledok jej oslabenie. Ľudia v Pakistane si neželajú, aby ich vláda podporovala Ameriku v boji v susednom Afganistane.

Takmer pred rokom sa odohral podobný, no menej smrteľný incident, kedy americká helikoptéra zastrelila dvoch Pakistancov, ktorých si pomýlili s ozbrojencami. Aj vtedy odpovedal Pakistan uzatvorením strategického prechodu Torkham na dobu 10 dní, dokým sa Američania neospravedlnili.

Tento víkend však Pakistan zašiel ďalej a okrem Torkhamu zatvoril aj druhý z dvojice strategických prechodov do Afganistanu. Pozemnými prechodmi prúdi do Afganistanu asi 30% materiálu, ale ani odstavenie prechodov nemá za následok zastavenie útokov. Skôr to má psychologický dopad, pretože Pakistan vysiela signál, že môže kedykoľvek odstaviť Američanov od pozemného zásobovania zo svojho územia.

Hovorca jednotiek NATO v Afganistane, brigádny generál Carsten Jacobson, povedal, že sa útok mohol stať po tom ako afgánske a koaličné jednotky ozvali s potrebou vzdušnej podpory. Tá mala následne zapríčiniť takmer tri desiatky zabitých pakistanských vojakov. NATO však incident vyšetruje. Generál John Allen, ktorý je vo vrchnom velení jednotiek NATO v Afganistane už podal vyhlásenie v ktorom “úprimne zo srdca kondoluje rodinám, ktoré stratili svojich milovaných medzi jednotkami pakistanských obranných síl”.

Veľa problémov v Afganistane majú na svedomí bojovníci, ktorí majú svoje základne uložené v citlivom pásme afgánsko-pakistanského pohraničia. Koaličné sily nemajú povolenie prekročiť hranicu a zaútočiť na militantov, ktorí ich smerom strieľajú rakety.

Americkí predstavitelia už niekoľko krát obvinili Pakistan z podpory militantov či zatváraním očí pred faktom, že militanti na útoky využívajú hraničné územie Pakistanu. Práve otázka hranice je jedným z hlavných problémov medzi Washingtonom a Islamabádom, ktoré chcú spoločne zlepšiť situáciu v Afganistane do odchodu amerických vojakov v 2014. 

Šéf pakistanskej armády, generál Ashfaq Parvez Kayani silne odsúdil útok na dva vojenské checkpointy a nazval ho “bezohľadným a neakceptovateľným aktom”. Povedal, že helikoptéra a stíhačky NATO zaútočili a zabili 24 pakistanských vojakov a ďalších 13 z nich zranili bez toho, aby na nich išla z miesta paľba Pakistanskí vojaci odpovedali až na paľbu v rámci možností  “všetkými dostupnými zbraňami” povedal vo vyhlásení.

Vzťahy medzi Pakistanom a USA sa vyhrotili najmä v máji tohto roku po tom ako americké komando zavraždilo v pakistanskom meste Abottabad šejka Úsamu bin Ládina. Pakistancov rozzúrilo, že ich Američana vopred neinformovali a svojou prítomnosťou tak narušili suverenitu krajiny. Ďalším olejom do ohňa bol včerajší útok. Pakistan sa vyjadril, že hodlá prehodnotniť soj vzťah k NATO ako aj Američanom.

Checkpointy pri dedine Mohmand Salala, ktoré sa ocitli pod paľbou založili pakistanská armáda len nedávno, aby zabránila pakistanským talibom prenikať do Afganistanu či ostreľovať vojsko priamo z pakistanskej pôdy.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.