Alžírsko – Kultúra

Alžírsko je zaujímavá krajina s bohatou históriou, ktorá ovplyvňovala v priebehu času aj kultúru krajiny. Majoritným jazykom v Alžírsku je arabčina, ktorou hovorí okolo 82 % populácie. Druhým najpoužívanejším jazykom, predovšetkým vo vzdelanej vrstve, je francúzština. To je pozostatkom koloniálnej éry, kedy Alžírsko patrilo pod francúzsku správu. Angličtinou hovorí len veľmi málo ľudí. Francúzština síce stratila svoj vplyv na konci koloniálnej éry, no tento vplyv úplne nevymizol do dnešného dňa a to hlavne v oblasti kultúry.

Ako mnohé severoafrické krajiny, aj Alžírsko je silno ovplyvnené islamom. Po odchode Francúzov z krajiny sa pomer kresťanov voči majoritnému moslimskému obyvateľstvu ešte viac zmenšil. Asi jedno percento populácie sa hlási k židovstvu.

Alžírska literatúra je písaná v arabčine, jazyku majority, no taktiež vo francúzštine. Známymi sú autori ako Mohammed Dib, Kateb Yacine a Assia Džebar. Diela Assie Džebar boli intenzívne prekladané hlavne v 20. storočí. Najvýznamnejšou inštitúciou na poli literatúry je Národná knižnica v hlavnom meste Alžír, založená v roku 1835. V hlavnom meste nájdeme okrem Národnej knižnice aj Národné múzeum výtvarného umenia, Múzeum prehistórie a etnografie a Národné archeologické múzeum.

Alžírčania sú známi vo svete svojou muzikálnosťou. Preslávili sa viacerí alžírski umelci. Cheb Khaled alebo Rachid Taha sú speváci, ktorých piesne sa spopularizovali aj ďaleko za hranicami kontinentu. Piesne ako Aicha alebo Barra Barra – z amerického filmu Čierny jastrab zostrelený (Black Hawk Down) počuli už možno aj mnohí z vás.

Významným materiálnym prejavom Alžírčanov sú tradičné remeslá, ktoré sú dôležitým lákadlom aj pre zahraničných turistov. Hrnčiarstvo, výroba kobercov, výrobkov z kože ale aj hudobných nástrojov ako lutny patrí medzi najznámejšie odvetvia. Šperky, kovotepecké výrobky a tradičné odevy sú lákadlom pre návštevníkov a vyvážajú sa aj do ostatných arabských krajín.

Krajinu obývajú Arabi, no aj pôvodné berberské obyvateľstvo. Berberi sú potomkovia pôvodných obyvateľov severnej Afriky. Svoje kráľovstvá vytvárali v púšti už za čias starých Rimanov.

V mestách lokalizovaných na severe krajiny prevláda západný štýl života, no čím ďalej smerujeme na juh, tým sú ľudia konzervatívnejší. Typická je ale ich pohostinnosť, kdekoľvek v krajine sa nachádzate.

Ako v celom arabskom svete, tak aj v Alžírsku sa stretnete so zmieňovanou pohostinnosťou a vplyvom islamu v mnohých sférach života. Či už vplyvom náboženstva alebo tradície, ženy sa zvyknú zahaľovať, buď vlasy alebo aj tváre.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.