Alžírske hlavné mesto otvorilo metro

Alžírska metropola Alžír včera slávnostne otvorila svoje metro. Plány staré niekoľko desaťročí sa konečne podarilo dotiahnuť do úspešného konca a tak sa Alžír stal druhým africkým mestom po Káhire, kde sa pod zemou preháňajú vagóny metra.

Slávnostné otvorenie dlho očakávaného metra prišlo do ulíc hlavného mesta osláviť niekoľko tisícok ľudí. Vyzdobili ulice a zhromaždili sa neďaleko budovy hlavnej pošty, kde má metro s 10timi zastávkami svoju konečnú stanicu. Metro sem prišiel otvoriť alžírsky prezident Abdelazíz Bouteflika. Otvorenie sprevádzala hudba, tradičné bubny, rovnako ako aj oslavné salvy zo samopalu. Po tom ako Bouteflika prestrihol červenú pásku sa k nebu vzniesli balóny v národných farbách.

Prezident sa spoločne s niektorými ministrami, skupinou žurnalistov a s pozvanými hosťami stali zároveň prvými pasažiermi alžírskeho metra. Previezli sa šesť zastávok a pri východe ich už čakal červený koberec s nastúpenými zložkami armády a námorníctva.

Metro má za úlohu odľahčiť preplnenú dopravu v alžírskej metropole. Každodenne tu dochádza k dlhým zápcham a najmä v posledných mesiacoch je na niektorých miestach doprava obmedzená kvôli bezpečnostným nariadeniam.

Prvý krát sa alžírski predstavitelia zaoberali myšlienkou výstavbou metra už v 50.rokoch 20.storočia, ale prvé práce zahájili až v roku 1982. Netrvalo dlho a výstavba sa zastavila kvôli ropnej kríze v 80.rokoch, kedy cena jedného barelu ropy spadla zo 40 dolárov na 9 a tento jav zamával s alžírskou ekonomikou natoľko, že si nemohli dovoliť pokračovať s jeho výstavbou. Ani nasledujúca dekáda v 90.rokoch nedovolila projektu rozvoj, pretože Alžírsko vtedy zažívalo svoju „čiernu dekádu“, kedy v krajine vypukla občianska vojna. Boje medzi islamistami a vládnymi jednotkami si podľa odhadov vyžiadali okolo 200 000 obetí a ekonomika krajiny sa dostala na kolená.

Lístok na metro bude stáť 50 dinárov, čo predstavuje zhruba pol eura. Mnohí túto sumu kritizovali, pretože sa im zdá veľmi drahá a viacerí chudobní obyvatelia hlavného mesta si za takúto cenu nemôžu dovoliť metrom jazdiť. Minister dopravy Amar Tou však potvrdil, že ak si človek predplatí mesačnú kartu, cena jednej jazdy spadne na 35 dinárov. Reálna cena dopravy je 84 dinárov za jazdu, ale zvyšok dopláca na lístky štát.

Alžírske metro má len jednu jedinú linku „Ha? el BadrTafourah (Central Post Office)”. Na linke je 10 zastávok a celková trasa, ktorú prejde metro od východzej stanice po konečnú predstavuje 9,2 kilometra. V budúcnosti uvažujú metro rozšíriť aj o ďalšie zastávky. Odhadovaná cena metra je 77 miliárd alžírskych dinárov, čo predstavuje približne 900 miliónov euro. Metrom by malo neskôr premávať celkovo 14 vlakov, pričom každý z nich má 6 vagónov, do ktorého sa zmestí 208 ľudí. Podľa výpočtov dokáže metro odviezť za hodinu 41 000 pasažierov a vlaky dosahujú maximálnu rýchlosť 70km za hodinu. Otváracie hodiny metra sú od 5:00 do 23:00.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.