Al-Zawahrí jednotkou v al-Kájde

Al-Kájda oznámila, že jednotkou sa po zavraždení dlhoročného lídra šejka bin Ládina stane Egypťan Ajman al-Zawahrí.

Informácia o tom kto by mohol nastúpiť na trón al-Kájdy sa začala šíriť svetom krátko po zosadení bývalého lídra skupiny, ale až teraz al-Kájda potvrdila, že novým veliteľom sa stal bývalý lekár z Egyptu Ajman al-Zawahrí, ktorý dlhé roky pôsobil ako bin Ládinová druhá ruka.

Ajman al-Zawahrí oslávi budúci týždeň 60 rokov a viacerí sa domnievajú, že sa môže nachádzať niekde pozdĺž pakistansko afgánskej hranice. Začiatkom mesiaca dal o sebe vedieť, keď sa na svetlo sveta dostala videonahrávka na ktorej al-Zawahrí varuje Spojené štáty, že nečelia individualitám ani skupinám, ale medzinárodnej komunite, ktorá si želá ich pád ako aj pád ich spojencov. “Amerika nečelí jednotlivcom, skupinám alebo frakciám. Čelí národu, ktorý povstal z letargie do renesancie džihádu” prednášal al-Zawahrí svoj prejav v typickej bielej róbe s turbanom na hlave a samopalom v pozadí.

Slová venoval tiež zavraždenému bin Ládinovi a krizitoval Spojené štáty za jeho morský pohreb. “Odišiel za Bohom ako martýr, muž ktorý strašil Ameriku kým bol živý a báli sa ho aj po smrti, že sa triasli pri myšlienke aby mal hrobku” povedal al-Zawahrí.

Al-Kájda neposkytla žiadne detaily o tom ako prebiehala voľba novej hlavy, ale povedala, že táto voľba bola najlepšou ako si uctiť pamiatku martýra. Aj oznámenie o novom nástupcovi sa nieslo v štýle rétoriky al-Kájdy a bolo vyplnené výzvami na boj proti “neveriacim, ktorých vedie Amerika so svojim izraelským poskokom a ktorí útočia na domov islámu.” Oznámili tiež, že nikdy neuznajú legitimitu Izraela a budú pokračovať s podporou moslimov v Afganistane, Iraku a severnej Afrike. Spomenuli tiež podporu niektorých skupín v povstaniach, ktoré prebehli či prebiehajú v Egypte, Tunisku, Jemene, Sýrii a Lýbii.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.