Afgánska ašúra skropená krvou

Dnešné útoky na šítov v Afganistane, ktorí slávili každoročný sviatok ašúra si vyžiadali najmenej 60 obetí. Najkrvavejší incident sa odohral v hlavnom meste Kábule, kde samovražedný atentátnik zabil na mieste minimálne 55 ľudí. Ani tento rok sa tak oslavy ašúry nezaobišli bez zbytočného krviprelievania.

Bombový útok otriasol Kábulom, kedy sa v dave zhromaždených ľudí odpálil samovražedný atentátnik. Ľudia prichádzali k šítskej svätyni Abolfázla, kde si mali ako každý rok pripomenúť mučenícku smrť obľúbeného vnuka proroka Mohammada, imáma Husajna. Svätyňa ležiaca neďaleko prezidentského paláca v čase útoku praskala vo švíkoch a okrem samotnej svätyne sa zaplnilo aj celé nádvorie. Práve to využil útočník, ktorý sa zaradil do davu, kde podľa očitých svedkov odpálil výbušninu. Podľa ministerstva vnútra prišlo o život na mieste najmenej 55 ľudí, vrátane dvoch žien a štyroch detí. Kabir Amiri, hlavný predstaviteľ kábulskych nemocníc dodal, že výbuch si okrem mŕtvych vyžiadal minimálne 160 zranených. Dnešný útok bol najtragickejším za posledné tri roky v hlavnom meste. Vtedy sa v júli 2008 odpálil samovražedný atentátnik s autom pri bráne indickej ambasády, kde zabil viac než 60 ľudí.

Niekoľko očitých svedkov opisovalo situáciu. Medzi nimi bol aj Mahúd Chán, hlava svätyne kde sa incident odohral. Povedal, že explózia nastala v momente, kedy sa veriaci zoskupovali do radu, aby mohli vstúpiť dnu do svätyne. Niekoľko minút po výbuchu sa po zemi válali mŕtve, ale aj živé telá. “Bola to veľmi silná explózia” povedal Chán. “Každý kričal, plakal, všade bolo porozhadzované jedlo a všetko sa vymklo kontrole. Bola to katastrofa” opísal Chán prvé minúty po výbuchu. Obchodník Mustafa hovoril, že akurát v tom momente rozvážal jedlo veriacim, keď svätyňou otriasol výbuch. Dve skupiny 150 až 200 mužov z Kábulu sa v tom momente modlili priamo vo vnútri a ďalšia skupina 100 mužov z provincie Logar vstupovala dnu. Podľa obchodníka sa útočník primiešal medzi veriacich z Logaru a vzápätí sa odpálil.

Nábožensky motivované útoky na šítov sú v Afganistane veľmi zriedkavé, preto dnešný útok mnohých prekvapil. Pre porovnanie v susednom Pakistane sú podobne ladené útoky takpovediac na dennom poriadku. Dnešný útok na šítsku svätyňu je dokonca prvým veľkým prejavom sektárskeho násilia za poslednú dekádu od pádu Talibanu. K útoku sa zatiaľ neprihlásila žiadna zo skupín, hoci Ministerstvo vnútra vo svojom vyhlásení obvinilo Taliban a teroristov. Okrem toho však ani ministerstvo neposkytlo viac údajov. Taliban vo svojom vyhlásení však ostro útok odsúdil a vyjadril hlbokú ľútosť nad nevinnými ľuďmi, ktorých výbuch pripravil o život.

Afgánsky prezident Hamíd Karzaj po tom ako sa v Nemecku stretol s kancelárkou Merkelovou rovnako odsúdil útok a hovoril o tom, že je prvým ktorý sa stal počas náboženského sviatku. „Je to po prvý krát, kedy sa počas významnej náboženskej udalosti stalo niečo tak hrozného“ povedal vo svojom vyhlásení. Ani popredný šítsky klerik Mohammad Bakir Shaikzada si nepamätá, kedy sa v krajine stalo niečo podobné. „Je to zločin voči moslimom počas ich posvätného dňa ašúry. My moslimovia nesmieme nikdy zabudnúť na takéto zločiny. Tí, ktorí ho majú na svedomí sú nepriatelia moslimov“ povedal klerik.

Svätyňa Abolfázla je pomenovaná podľa poradcu mogulského cisára zo 14.storočia. Jej modrý minaret patrí k neodmysliteľným symbolom Kábulu. Leží v oblasti Murad Khane neďaleko rieky Kábul a patrí k najznámejším kábulskym svätostánkom. Šíti tvoria okolo 20 percent afgánskej populácie, pričom má krajina cca 30 miliónov ľudí. Najčastejšie ide o etnických Hazarov, ktorí obývajú centrálne časti Afganistanu a známe údolie Bamjám.

Ďalší krvavý incident počas dnešnej ašúry sa odohral na severe krajiny v meste Mazar-e Sharif. V momente kedy mestom prechádzal konvoj šítov smerujúci k svätyni ozval sa výbuch a zabil 4 ľudí. Bomba bola umiestnená na bicykel a okrem mŕtvych si vyžiadala najmenej 21 zranených. Polícia dodala, že sa jej podarilo druhú bombu zneškodniť. Tú umiestnili neznými útočníci neďaleko prvej.

Posledný incident sektárskeho násila medzi šítmi a sunitmi od americkej invázie sa odohral začiatkom roku 2006 počas ašúry v západoafgánskom Heráte. Vinníkmi sa stali islamskí extrémisti a útoky na šítov si vtedy vyžiadali 5 ľudských životov.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.