Hodvábnou cestou: IRÁN: Kashan, Esfahan

Z Teheránu do mesta ruží Kashanu je to len 3,5 hodiny busom po kvalitnej ceste. Mesto je očividne konzervatívnejšie ako Teherán alebo Tabriz, väčšina žien má na sebe čierny čádor. Je tu veľa predajní s ružovou vodou a ružovým sirupom.  Mám trošku problém nájsť bývanie, keďže lacné hotely pri bazáre sú plné, tak idem skúsiť historické centrum a nakoniec sa poteším krásnemu historickému hotelu Khan e-Ehsan, kde bývame len 3 v obrovskej  čerstvo zrekonštruovanej budove, v strede otvorenej s veľkou fontánou s rybičkami a stromami granátového jablka za 12 Euro. Historické centrum je veľmi zaujímavé a veľmi pekne zrekonštruované.

Je strašne horúco, hodne nad 40 stupňov, tak sa idem schladiť na internet. Internet je v Iráne kontrolovaný štátom, čo znamená, že všetko je zablokované… facebook, chaty, komercia… dokonca niekedy som sa nedostal ani na sme.sk, jedine yahoo msn, ktorý používajú všetci Peržania ALE zároveň všetci používajú odblokovacie programy, dokonca aj v internetových kaviarňach, keď pekne poprosíte, tak vám ukážu ako na to….

Veľmi sa teším zo zdravej stravy, čerstvé nechemické ovocie, zelenina… najpopulárnejším jedlom v reštauráciách sú všetky možné obdoby kebabu, niekedy je problém, že menu je len v perzštine, ale čašníci vám veľmi ochotne vždy poradia a snažia sa, aj keď nevedia po anglicky, vždy niekoho privolajú na pomoc… mojou vychytávkou sú ľadové osviežujúce shakes zo žltého melóna alebo mrkvy. Veľmi dobré sú aj zákusky… coca cola sa volá ZAM ZAM , netuším, či platia licenciu… ku každému jedlu ako prílohu podávajú cibuľu, Mc’Donald’s tu nenájdete, ale časté sú fastfoody s rôznymi hamburgermi… Veľmi osviežujúci je drink z trošku zakysnutého mlieka s mätou, ktorý volajú yogurt. Skoro všade sa nachádzajú kovové zásobníky  s chladenou pitnou vodou.

Zatiaľ som nestretol žiadneho cudzinca, obidva večery strávim s manželkou majiteľa hotela a starším manželským párom z Teheránu pri žblnkotajúcej fontáne. 65% Iránok má skončenú vysokú školu. Celá petrochémia je vlastnená štátom, korupcia dosť vysoká a nezamestnanosť tiež… Všetci veľmi dobre poznajú svoje dejiny a sú veľmi hrdí na Perzskú ríšu, poznajú svojich básnikov, po ktorých sú pomenované ulice v každom meste. Keď im poviete, že poznáte Hafeza, tak im poskočí srdce.. vyžaruje z nich nevinnosť.

V Iráne žije aj niekoľko percentná menšina Arabov, no vraj Peržania sa s nimi vôbec nemiešajú.

Hrá sa práve zápas v JAR  SK- Holandsko, aj celý Irán žije futbalom, keď predavačovi ovocia, ktorý sleduje zápas poviem, že som Slovák, tak sa veľmi poteší a snaží sa mi skomolene vysvetliť, že  jeho favoritom je náš hráč “Hamsha”    a prinesie mi stoličku zo skladu a uvarí čaj…

Urobím si výlet do 1500 rokov starej, krásnej antickej dediny ABYANEH, ktorá je vybudovaná z červených tehál. Cesta trvá viac ako hodinu a dostanem sa tam na prenajatom aute. Dedinka je známa aj rituálnym praním kobercov.. Je tam pekná mešita a múzeum Iránsko-irackej vojny, v ktorej  zomrelo po pol milión ľudí na oboch stranách. Z Kashanu mám v pláne isť do Yazdu, ale nepremávajú tam žiadne autobusy, tak idem do Esfahanu.

Esfahan je právom považovaný za jedno z najkrajších perzských  miest, má bohatú históriu a počas najslávnejších perzských čias ho nazývali “polovicou sveta”, je tu podstatne viac turistov ako v iných mestách, prevažujú domáci. Pekný bazár, Jameh mešita, vtáčí trh, krásne zelené parky, fontány… Centrom je obrovský Imam sq., kde sa prechádzajú, piknikujú, zabávajú Iránci do veľmi neskorej noci. Okolie námestia je lemované predajňami tradičných remesiel. Esfahan má aj arménsku-kresťanskú štvrť JOLFA, kde je 13 arménskych kostolov a žije okolo 7000 kresťanov.  Niekedy je problém sa dostať do kostolov , majú zlé otváracie hodiny a do niektorých treba iba zabúchať na bránu.  Jolfa má veľmi príjemnú atmosféru.

V Iráne treba každopádne skúsiť niektorú z tradičných čajovní, na ulici si všimnem reklamu s Patom a Matom, “ A je to”  je tu populárne..

Na dopravu v mestách používam väčšinou taxíky, ktoré buď sú spoločne- zdieľané zbierajúce ľudí,  ktoré však niekedy idú tam, kam chce šofér alebo klasické – tiež veľmi lacné. Skoro stále som platil v prepočte na riale 1-2-3 Eurá.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.